fbpx Skip to main content

WordPress sitenizde kullandığınız eklentiler, temanız, cache eklentilerinin düzgün yapılandırılmayışı, hosting servis sağlayıcınız gibi birden çok etmen bu duruma sebebiyet verebilir.

Öncelikle yapmanız gereken web barındırma hizmeti aldığınız servis sağlayıcının sizi sağladığı servisin hızı wordpress’in hızlı çalışması için çok önemlidir. Web sitenizi ne kadar kaliteli olursa olsun kötü bir kalite puanına sahip hosting sitenizin yavaş çalışmasına neden olabilir. Hosting seçimi yaparken dikkat emeniz gereken belli başlı konular mevcut. Bunlar:

  • İşletim Sistemi
  • Trafik
  • Web Alanı
  • Veritabanı
  • Subdomain
  • E-mail

WordPress’in PHP olarak yazıldığı düşünüldüğünde elbette LINUX alt yapılı bir hosting paketi seçmeniz gerekmekte. İkinci önemli konu web disk alanı. Sitenizde kullanacağınız video, görsel v.b içeriklerin saklanacağı alanın genişliği. İhtiyacınıza en uygun olanı seçmelisiniz. Son olarak trafikten bahsedelim; sitenize giren kullanıcın sayısı trafiğinizi doğrudan etkileyecektir. Ayrlık trafiğinizi tahmin etmeli ve doğru paketi seçmelisiniz.

İkinci ve önemli bir konu WordPress sitenizde kullanmış olduğunuz eklentilerin güncel olup olmadığına bakmanız. Eğer kötü optimize edilmiş bir eklenti kullanıyorsanız sitenizin hızına olumsuz etki edecektir. Kullanmadığınız ve güncel olmayan eklentileri kullanmamanızı öneriyoruz.

Diğer konu yanlış tema seçimi WordPress temanız web sitenizin performansı üzerinde direkt etki eder. Hız ve boyut olarak doğru optimize edilmiş premium temalar kullanmak web sitenizin açılış hızına olumlu katkı sağlar.

İlk olarak bahsettiğimiz hosting konusuna dönersek, wordpress PHP sürümü sitenizin çalışma hızına etki eder. Her zaman güncel PHP sürümünü kullanmanızı öneririz. Eğer düşük bir sürüm kullanıyorsanız zaten WordPress sizi uyaracaktır.

Sitenizde sayfa boyutu dikkat etmeniz gereken diğer önemli konulardan biridir. CSS ve JS dosyalarınızın optimize edilmiş olması sitenizin yüklenme hızına doğrudan etki eder. Bunun için Fastest Cache eklentisini kullanabilirsiniz.