Skip links

Web Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Web tasarım firmaları ve elbette bizler dahil, potansiyel müşterilerimize en hızlı ve doğru araçlar ile ulaşmayı hedefliyoruz ve bunun için daha fazla reklam araçlarının kullanma yoluna gidiyoruz. Yeni ürünlerimizi veya hizmetlerimizi en kestirme yoldan sunmayı, doğru kitleye ulaştırmanın telaşındayız. Peki bunu ne kadar doğru yapıyoruz? Hangi araçlarımızı sahaya sürdük ve doğru kullanabiliyor muyuz?

Potansiyel Müşterilerimizi Seçerken Hangi Enstrümanlara Sahibiz?

Aşağıdaki sorular bize yol haritamızı oluşturma konusunda ciddi ipuçları sağlayacaktır. Bu soruları firmanıza ya da markanıza yönelttiğinizde eğer birden fazla olumsuz durum karşınıza çıkmışsa tekrar tüm başlıkları kontrol etmenizi öneririz:

 1. Ürün ya da hizmetlerinizi buluşturacağınız web siteniz ne kadar doğru bir tasarıma sahip?
 2. Arama motoru optimizasyonlarına (Google, Bing, Yandex) ayak uydurabilecek alt yapıya sahip mi? Doğru SEO kurallarına göre optimize edildi mi?
 3. Google reklamlarında bütçemi doğru yönetebiliyor muyum?
 4. Sosya medya da ne kadar aktifsiniz? Ürünleriniz hedef kitlenize ulaşıyor mu?
 5. Size uzun yıllar hizmet edecek -360 ajans hizmeti sunacak- tasarımlarınızı hazırlayacak ve son kullanıcıyla buluşturacak ajans hizmeti alıyor musunuz?

Hangi Web Tasarım Firmasını Seçmeliyim ya da Sadece Bir Web Tasarım Firması mı?

Web tasarım firması ararken kullandığınız ve hatta belki de bu yazıya bile Google Arama Motoru sayesinde ulaştığınızı tekrar hatırlatmakta fayda var. Ulaştığınız web tasarım firmalarının haberler ya da blog sayfasında aşağıdaki haber başlıklarından bir ya da bir kaçını gördüğünüzde “arama kelimesine odaklı” seo yapıldığını anlayabilirsiniz. Arama yaptığınız kelimelere göre sallapati oluşturulan içeriklerin başlıkları tıpkı aşağıdaki gibi olacaktır. Bu içerikler ve başlıkların (title, description, focus key, keywords) boşuna oluşturulmadığını, sizin gibi müşterilerin,  arama yaptığı kelimelerden seçilerek bir takım içeriklerin oluşturulduğunu görebiliyor olmanız gerek:

 1. İnternetten para kazanmak
 2. Web tasarım firması ile adım adım logo ve kurumsal kimlik tasarımı
 3. Kurumsal web tasarım nasıl olmalı
 4. İstanbul Web Tasarım
 5. “Semt adı” Web Tasarım Firmaları – Örnek: Bakırköy Web Tasarım 
 6. Web Tasarım Firmaları bla bla bla…

Örnekleri bu şekilde arttırabiliriz. Peki, aslında sizin web tasarım firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Teknik bilginizin olmasına inanın hiç gerek yok. Yalnızca ilgili firmanın referans / portfolyo sayfasından yapılan işlerin sunumlarına ve bu sunumlardaki web sitelerinin yayında olup olmadığına, elbette bu web sitesine sahip markaların ya da firmaların büyüklüklerine bakarak doğru bir intiba sahibi olabilirsiniz. Web tasarım firmasından teklif istediğinizde bu teklifin size ulaşma süresine bakarak da kurumsal bir yapının varlığının olup olmadığını anlayabilir, ayrıca bu sayede tarafınıza gönderdikleri teklif formatlarına bakarak da ilk profesyonel sunumunuzu firmadan istemiş olursunuz. Elbette teklif formunun size ulaştığı süreyi de göz ardı etmemenizde fayda var.

WhatsApp WhatsApp