fbpx Skip to main content

SSL sertifikası internet sitelerinin veri güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama genellikle e-ticaret yapan yani para alış verişinin, kredi kartı sisteminin kullanıldığı sitelerde daha yaygın bir uygulama olarak göze çarpmakta. Bir ara not; teknoloji satan ve üreten, aynı zamanda tasarlayan firmaların güvenliklerine daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Güvenliği maksimum seviyede kullanan firmalar SSL sertifikasına yatırımlarının karşılıklarını sadece güvenlik olarak değil SEO alanında da alacaklarını ilerleyen dönemlerde gözlemleyebilecekler. Bu uygulamanın avantajlarını ve neden yaygınlaşması gerektiğini Google bize 2015 yılı ve sonrasında bunu “SSL Kullanmayan Site” uyarısı vererek gösterecek. Potansiyel müşteriniz sitenizi ziyaret ettiğinde ve bu uyarıyla karşılaştığında biraz ürkebilir ve ziyaretçi sayınızda azalmalar yaşabilirsiniz. Bu sebeple bir an önce SSL’e geçmenizi tavsiye ederiz.

Konuyu biraz açarsak Google yakın zaman içerisinde arama sıralamalarını etkileyecek faktörlerden birinin de SSL sertifikası olacağını duyurmuştu.HTTPS şifrelemesi (SSL) kullanan sitelerin (kurumsal ya da e-ticaret) daha yukarılara çıkacağını söylentiler arasındaydı. Bu açıklamanın ardından web site sahipleri SSL kullanımına geçtiler. Google’ın teşvik etmeye çalıştığı SSL Cpu, Ram, Network kaynaklarını hostinginiz / sunucunuzda kaynaklarını %3 ile %5 oranında arttıracağını göz ardı etmeyelim. Fakat bu artışında var olan trafiğinizin azalması ve itibar kaybetmenizin yanında hiçbir şey olduğunu söylemeden geçmeyelim. Arama sonuçlarında %1 ile %2 kadar sıralamada olumlu olarak yer değiştirsenizde bu rakamı küçümsemeyerek SSL sertifikanızı şimdiden alın.

https_kilit-seo_ssl

HTTPS KULLANIMININ SEO’YA OLUMLU ETKİLERİ

HTTPS’ye geçişisin tek faydası arama sonuçlarındaki küçük bir yükselme değil elbette. Bu değişiklik aynı zamanda sitenizin güvenliğini arttırarak, ziyaretçilerinizle siteniz arasındaki kişisel & finansal bilgileri içeren veri akışını kötü niyetli kişilere karşı koruyacaktır.

HTTPS’nin SEO açısından temel faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yükselme oranınız küçük dahi olsa gerçekleşecek, en nihayetinde artık bu Google tarafından onaylanmış bir etmendir ve dikkate alınmalıdır.
  • HTTPS ile birlikte daha iyi yönlendirme (referrer) bilgisi alıyor olacaksınız. Şayet bir kullanıcı HTTPS olan bir siteden bu güvenlik protokolü olmayan bir siteye geçiş yapıyorsa, geçiş yapılan site o kullanıcının referrer bilgilerine erişemez. Fakat sitenizde HTTPS olduğu takdirde kullanıcı hangi kaynaktan geliyor olursa olsun referrer bilgisine erişebiliyorsunuz. Sitelerin çoğunlukla SSL’e geçiş yaptığını düşünürsek bunun önemini daha iyi anlayabiliriz.
  • HTTPS “man-in-the-midde” tarzı saldırılara karşı koruma sağladığı için siteniz ister üyelik sistemi olsun isterse olmasın tüm ziyaretçiler için daha güvenli bir yer olacaktır.

SSL’e İHTİYACINIZ VAR MI?

Google arama sonuçlarını doğrudan değil ama %1 bile etkileyebileceğini biliyorsak, SSL (yeşil kilit ikonu) size prestij ve güvenilir firma imajı sağlayacaksa, müşterilerinizle etkileşim kurduğunuz her türlü bilgiyi aranıza şifreleyecek ve datalarını koruyacaksa, sitenize SSL sertifikasını işaret eden bir logo koyduğunuzda size daha olumlu ve güvenli bir firma imajı kazandıracak ve prestij sağlayacaksa, Google SSL sertifikası olmayan firmanın sitesini ziyaret eden müşterilere “bu site güvensiz gözüküyor” uyarısını gösterecek ve sizin potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize sebep olma ihtimalı doğacaksa evet, SSL sertifikasına ihtiyacınız var demektir.

SSL sertifikası sitenize almak ve kurulum yaptırmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Web sitenizi bütünsel korumaya alarak uzun yıllar boyunca dijital yürüyüşünüzde daima yanınızda olalım.

hello[at]pixeg.com

ssl_google_seo_ikon