fbpx Skip to main content

Araştırmalara göre tüketiciler sosyal medya platformlarında bir ürün ya da hizmet hakkında görüş bildiren diğer kullanıcıların pozitif yorumlarından etkilendiklerini ve markayı / ürünü daha çok tanımak için ilgili markanın web sitesini ziyaret ettikleri görülüyor. Sosyal medya kullanıcısının davranışsal karakteri incelendiğinde web sitenizin o kullanıcıya fresh ve hızlı içerik sunması gerekiyor. Özetle, sosyal medyadan web sitenize taşıdığınız her kullanıcı sizden hız, mobilite, fresh tasarım bekliyor. Aradığı ürünü bulamayan ya da ilgisini çektiğiniz görselleri bulamayan kullanıcılar kapınızı bir daha çalmayacak gibi.

İstatistiki verilerle sosyal medya kullanıcı profili ve kişi sayısını inceleyerek notlarımızı sizinle paylaşalım

Sosyal medya hesaplarıyla bağlantılı bir web sitesi ve aktif sosyal medya hesapları markaya dijitalde yaşayan ve büyüyen bir organizma olmasını sağlayacaktır. Bu sayede müşterilere her iki kanaldan ulaşılarak daha fazla müşteri ziyareti toplanmış olacaktır.
  • Türkiye genelinde 37.7 Milyon aktif internet kullanıcısı var.
  • 40 milyon aktif sosyal medya hesabı var. Türkiye penetrasyon oranı ise %52.
  • Mobil olarak 32 milyon aksif sosyal medya hesabı var. Buna göre 40 milyon aktif sosyal medya hesabının %80’i mobilden (cep telefonundan) erişim yapıldığı görülüyor.
  • Türkiye’de yaklaşık 69.6 milyon mobil kullanıcı bulunuyor.
  • Türkiye’de internet kullanıcıları gün içerisinde ortalama 4 saat 37 dakika internette, 2 saat 51 dakikayı mobil internette ve 2 saat 56 dakikayı ise sosyal medyada geçiriyor.
  • Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağalara bakarsak; facebook, Whatsapp ve Facebook Messenger ilk üçü oluştururken, onları Twitter, Google+ ve Skype takip ediyor.

Özetle ve kısaca bu bilgiler bize;  sosyal medya ile web sitesinin entegre çalışması gerektiği, marka tanıtımlarını sosyal medya üzerinden yapmak gerektiğini, mobil uyumlu bir web sitesi sahibi olmamız gerektiğini anlayabiliriz. Markamızın fark yaratmasını ve marka bilinirliğinin artmasını istiyorsak sosyal medyada yaşayan bir organizma olmak gerektiğini söylemek hiçde yanlış olmaz.