fbpx Skip to main content

İsim yaratmak ve marka yaratmak arasında fark vardır. Firmalar genellikle marka yaratırken sadece meşhur isimler yaratabilmektedirler. Eğer marka olmak istiyorsanız bunun sadece markayı çağrıştıran semboller ya da logodan ibaret olmadığını bilmeniz gerekmekte; yönetim organizasyon, pazarlama-satış, görsel kimlik, reklam, halkla ilişkiler, servis ve tanıtım, sistem alanlarında bütünsel olarak verimli ve başarılı olmak demektir.

Bir marka yaratılmak isteniyorsa öncelikle kaliteli bir malın ya da hizmetin olması gerekir. Hedef kitle tarafından beğenilen, yapılan reklam ve tanıtım çalışmaları ile talep edilen bir marka başarıya ulaşacaktır. Yapılan iş ne olursa olsun iyi düşünülmüş, ürüne ya da hizmete yakışan bir karakterde logo, hedef kitlenin kulağına hoş gelen, ürünü çağrıştıran bir ismin bulunması şarttır.

Markanızı konumlandırırken hedef kitle analizi; demografik faktörler, sosyolojik faktörler, psikolojik faktörler, kişisel faktörlere göre yapılabilir. Unutmamanız gereken nokta hiçbir mal / hizmet her gruptan hedef kitleye satılamaz! Bu gruplardan birini kendinize birincil olarak hedefleme yapın.

Görsellik, iyi tanıtım ve haklı ilişkiler markanızın iletişim gücünü arttıracaktır. Marka etkili tanıtılmalı ve dijital araçlarla da desteklenmelidir. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, dijital kataloglarınız v.b tüm kitle iletişim araçlarında kullanılan görseller kaliteli ve markaya yakışacak dizaynda aktarılmalı.

Marka yaratma yönetiminde başarı kriterine bakacak olursanız en önemlileri reklam, pr ve görsel kimliktir! Markanızın etkili ve verimli bir şekilde büyümesi için web sitenizde ve diğer tüm dijital platformlarda doğru görselleri, ürün ya da hizmetinizi zihinlere kazıyacak doğru renk seçimlerini, doğru tipografiyi kullanmanız gerekmekte. Görsel kimlikleri oluştururken markanızı başarısızlığa sürükleyecek en büyük risk, üst yönetim kadrosunun yani şirketinizin kurucu ve ortaklarının zevk ve beğenileri doğrultusunda yapılması olacaktır.