fbpx Skip to main content

Kurumsal kimlik, bir kurumun ya da tüzel kişiliğin, markanın görünün yüzüne verilen tanımlamadır. Kurumun kendini ifade etme şekli olarak kısada tanımlayabiliriz; bunu amblem / şekil ve renkler ile markayı daha güçlü ve akılda kalıcı olmasını sağlayabiliriz.

Markayı anlatacak, daha net bir ifade ile “markayı anımsatacak!” bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Eğer markanız için henüz bir kurumsal kimlik hazırlamadıysanız bunu markanız için biz yapabiliriz. Marka çalışmasında en temel 3 faktör bulunur. Bunlar doğru kurgulanmadığında markanızın ismi ne olursa olsun sizi zayıf gösterecektir.

Marka Çalışmasında;

1- Doğru renk / ton ve pantone (baskı materyalleri için) seçimini yapmalı,
2- Doğru tipografik seçim olmalı,
3- Farklılık hikayesi oluşturulmalı.

Peki bunlar ne demek. Markanızın yeni yüzü oluşturulurken doğru konumlandırılmış nesneler ve markanızı anlatacak şekilller, bu şekillerin doğru font seçimleri ile dikkat çekici kılınması gerekir. Markanın çıkış hikayesini yansıtmak ürünün daha net algılanmasına yol açar. Bu hikayeyi beyaz sayfaya yansıtmak her zaman geçerli bir yöntem olmasa da logonuzun bir hikyaye ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz.

Markanız için logo çalışması ve hikayeselleştirme tamamlandığında iç ve dış elementlerin tasarımlarına geçilebilir. İç elementler; antetli kağıt, zart, matbuu evraklar, defterler, kartvizitler v.b olarak sayılabilir. Dış elementler ise araç tasarımları, broşür, katalog, sticker, takvim, poster v.b işler olarak adlandırılabilir. Bir diğer ve en önemli konu bizim için “dijital elementler” konusu olacak. Bunu bir sonraki yazımızda paylaşmak istiyoruz.

Markanızın veya şirketinizin tıpkı sizin ve çalışanlarınız gibi yaşayan birer organizma olduğunu unutmayın! Bunun için size sürekli destek olabilecek ajanslar ile çalışın.