fbpx Skip to main content

 

Google Arama Motorunda Nasıl Yükselebilirim?

Web site sahiplerinin ister e-ticaret ister kurumsal site (ürün, hizmet tanıtım, kurumsal) olsun ilk ve en önemli amaçlarının daha hızlı olarak yeni müşteriler elde etmek olduğunu, dolayısıyla arama motorlarında kalıcı olarak birinci sayfada olmak istediklerini biliyoruz. Peki bu isteğin gerçekleşmesi kısa ve orta vadede mümkün mü?

Google arama motorunda üst sıralara tırmanmanın kısaca SEO yapmanın aslında çok kolay olmadığını, sektörünüzde olsun ya da olmasın kesişen anahtar kelimelerinizde birden fazla rakibinizin olduğunu görüyor ve biliyor olmalısınız. SEO site içinde (onpage) ve site dışında uygulanması gereken yüzlerce kriter içermekte. Bu kriterler düşünüldüğünde hızlı bir yükselişin asla mümkün olmadığını söyleyebiliriz. İstikrarlı ve disiplinli çalışmanın aynı zamanda son kullanıcıya doğru ve özgün bilgi sunmanın Google tarafında çok ciddi öneme sahip olduğunu bilmelisiniz. Kısa vadede “SEO’da bir numara” – “3 ayda 1. sıra garantisi” gibi yanıltıcı mottolara inanmamanızın altını da bir kez daha çizelim.

Google arama motorunda üst sıralara çıkmak Adwords maliyetlerinizi mimimize edecektir.

Sadece Google Yeterli mi?

Arama motorlarında Google’ın dünya üzerinde tartışmasız en iyi arama motoru olduğunu sunduğu hizmetlerin kalitesini de hesaba katarak söylemek sanıyoruz yanlış olmaz. Dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin sizi ulaşmak adına en çok tercih ettiği arama motoru elbette Google olacaktır.

Google İçin Neler Yapmalıyım?

Bu ezici üstünlüğün sahibi için değerli ve okunabilir içerikler üretmek elbette daha doğru sonuçlar üretecektir. Üretmiş olduğunuz fayda sağlayan ve doğru bilgi sunan içerikler ile sıralamada siz de ezici bir üstünlüğe sahip olabilirsiniz. Özgün içerik üretmenin tek kriter olmadığını bir kaç paragraf önce söylemiştik. İkinci bir kriter ise hit! Siteniz ne kadar çok trafik alıyorsa Google’da değerinizi maksimum seviyeye taşımış olacaksınız. Doğal backlink ile içeriğinizden alıntılar yapan sitelerin, sizin site linkinizi link haricinde sadece bir bile kelime olarak geçirmeleri bile yeterli olabilecek hale gelecektir. Özetle, kopya içerikten uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Organik Hit Satanlar İçin Ne Düşünüyoruz?

Sitenize ziyaretçi çekmenin öneminden bahsetmiştik. Fakat organik hit sağladığını söyleyen sitelerden uzak durmanızı da tavsiye ediyoruz. Analytics’de bu ziyaretleri doğal olarak görseniz bile size uzun vadede hiçbir fayda sağlamayacaktır. İnternette kısa bir araştırma yaparsanız bu yöntemi denemiş firma ya da kişilerin mağduriyet yaşadıklarını okuyabilirsiniz. Unutmayın; Google’ı asla kandıramazsınız!

Sitenize organik ziyaretçi çekmek istiyorsanız sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Sadece Facebook kitlesinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Hemen her internet kullanıcısının Facebook hesabı olduğu düşünüldüğünde bu çözümün bazen yeterli bile geldiğini söyleyebiliriz. Bu yöntemin daha sonuç odaklı ve başarı getireceğini bilmenizi isteriz.