fbpx Skip to main content

Google’ın arama algoritması her zamankinden daha karmaşık ve kullanıcıların arama kelimelerine ya da bakmakta olduklarına göre sürekli değişmektedir. Mesela, kullanıcılar Google’a tekrar geldiklerinde aradıklarını doğru ve hızlı bir şekilde bulabildiler mi? Web sitenizdeki sosyal medya bağlantılarınızı paylaştılar mı? Sitenizi kolay bir şekilde Google’da bulabiliyorlar mı? Kaliteli SEO için yazının devamını mutlaka okuyun!

Meta açıklamalar, H1 etiketleri, resim öznitelikleri gibi benzer bir çok nokta arama sonuçlarına doğrudan etkisi olduğu söz konusudur. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların elde ettiği değerler büyük ölçüde arama sonuçlarına da etki eder. Dolayısıyla, tahmin edebileceğiniz gibi bu arama sonuçlarında organik yükselmek zaman alacaktır. Müşterilerimiz bize SEO dostu site yapmak için neler yaptığımızı sorduklarında buna cevap vermek aklımıza ilk gelenlerden daha fazlası olmakta.

Teknik SEO

Web sitesinin kurulumu ve yapısı içinde sayfa başına teknik SEO sağlıyoruz. Örneğin;

Site hızı iyileştirmeleri

Sayfa açılış hızı yalnızca bir kullanıcı deneyimi faktörü değil aynı zamanda bir arama sıralaması faktörüdür. Tasarladığımız web sitesinde derlenmiş doğru uygulanmış kodlar, önbelleklenmiş veriler, sıkıştırılmış dosyalar, en iyileştirilmiş görüntüler, uygun sunucu yapılandırmaları ve daha fazlasıyla en uygun yükleme ve işleme sürelerini sağlamak zorundayız.

Arama motoru dostu URL’ler

index.php?id=476 yerine /domain.com/hakkimizda gibi bir bağlantı daha doğru olmakta. Ürün bazlı ve özel terminoloji dahil olmakla birlikte, hala kullanıcılar için anlamlı olan linkler arama motorlarının mümkün olduğunca kolay yorumlamasını hedefliyoruz.

301 yönlendirmeleri

301 yönlendirmeleri arama motorları site gezginlerine, sayfalarınızı yeni yerlerinde nerede bulacaklarını söylüyorsa, eski bağlantınız artık geçerli içeriğe işaret etmemesi nedeniyle siteniz cezalandırılamazlar. Eğer sitenizi yeniliyor ve farklı link yapıları ve teknoloji kullanacaksanız 301 bağlantılarınıza dikkat etmenizi öneririz.

XML site haritaları

Site haritalarını arama motorları için bir hile sayfası olarak düşünün. Bir site tarayıcısı site haritasına geldiğinde, bir web sitesinin tüm sayfa yapısına erişir; sitenizin her sayfasının dizine eklenmesini sağlar. Elbette taramalarını istemediğiniz sayfaların haricinde bunu yaparlar.

Ayrıca semantik biçimlendirme, robots.txt, HTTP protokolleri, meta veriler, duyarlı tasarım ve erişilebilirlik gibi SEO değerini de göz önünde bulundurmak gerek. Bir site oluştururken en iyi uygulama tekniklerini kullanarak, arama motorları içerik ve meta bilgilerine olabildiğince verimli bir şekilde ulaşmalarını sağlarız.

Kaliteli içerik

Arama algoritmaları bir insanın iletişim biçimini taklit ederek geliştiğini biliyoruz. Eskiden farklı olarak, içeriği optimize etmek, site arşivcilerini alakalı anahtar kelimelerle beslemekten daha fazlasını gerektirmekteydi; ayrıca dikkate alınması gereken bağlam ve kalite faktörleri de vardır.

Müşterilerimiz için en temel tavsiyelerimiz; benzersiz ve kısa sayfa başlıkları oluşturmaları, faydalı sayfa açıklamaları yapmaları, hedef kitleniz için doğru ve değerli yazılar paylaşmaları, görsellere tanımlayıcı ALT etiketleri yerleştirmeleri olacaktır. Elbette yapılması gereken daha fazla işlem var. Yukarıda açıkladığımız noktaları uygulayarak ileride daha az işlem yapmanızı ve doğru bir başlangıç noktası oluşturmanızı sağlar.

İyi bir tasarım dili

Web siteniz her zamankinden daha iyi bir tasarıma sahip olmalı. Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin, sitenizde daha fazla zaman geçirmeleri için etkileyici ve ilgi çekici görseller kullanmalısınız. Eğer ürünlerinizin fotoğrafları, kataloğunuz ve diğer içerikleriniz için görselleriniz henüz hazır değilse stock fotoğraflardan faydalanabilirsiniz. Özetle Profesyonel olarak çekilmiş ve iyi işlenmiş görseller sitenizi ziyaret eden kullanıcıda iyi bir intiba bıracaktır. Sitenizde geçirilen süreyi ne kadar uzatırsanız site kalite puanınız artacaktır. Ayrıca unutmamanız bir nokta daha var; sitenize yüklediğiniz her bir görseli en iyi şekilde optimize etmelisiniz. 100kb boyutunu geçmemesine dikkat ederseniz sitenizin açılış hızına katkı sağlarsınız. Hızlı açılan web sitelerinde kullanıcıların daha fazla vakit geçirdiğini biliyoruz.

Belki okumak istersiniz:

Google Otomatik Tamamlama Özelliğini Kaldırıyor!