fbpx Skip to main content

 

Bir web siteniz var ve onu modern bulmuyorsanız ve teknolojik gelişmelerin getirdiği yeniliklerden uzak bir yazılım alt yapınız da varsa sitenizin artık yenilenmesi gerektiğini önemle hatırlatırız. Bu yazımızda web sitenizin gelecekte nasıl bir çizgisi olması gerektiğini, 2016 web tasarım trendlerinin neler olduğunu sizler için araştırdık ve paylaştık.

Web Tasarım Neden Değişim Gösterir?

Güncellenen ve gelişen teknolojiler, internet kullanıcılarının bu teknolojiler ile eğilim gösterdikleri demografik durumlar ile web tasarım ihtiyaçları ve tasarım teknikleri de güncellenmekte ve yenilenmektedir. Erişilebilir web siteleri oluşturmak ve bu siteleri teknolojik araçlar ile kurgulamak büyük ölçüde tasarımcıların neler yapabileceğini belirler. Kullandığımız araçların yazılımsal güncellemeleri ve kazandıkları yeni yetenekler ile web tarayılarımızda farklı yorumlanmalarına yol açar. Burada en önemli nokta bizce tasarımdan geçiyor.

Elbette ikinci faktör olarak web sitesi kullanıcılarını göstermek gerekiyor. Sonuç olarak bu teknolojinin yayılması ve şekillenmesi son kullanıcının elinde. Bütün bunlara ek olarak moda ve grafik tasarım gibi alanlardaki gelişmelerde web tasarımın şekilllenmesinde rol oynuyor.

Günümüzde akıllı cihazların artışı ile bir web sitesinin sadece webteki (bilgisayar ekranınızda) görüntüsü artık yeterli olmamakta ve akıllı cihazlarımızın ekranlarına orantılanması da beklenmekte. Bu sebeple de mobil uyumlu web sitesi ihtiyacı ortaya çıkmakta. Artık Google Mobil dostu web siteleri oluşturmak için önerilerde bulunmakta ve mobil web sitesi olan siteleri daha ön sayfalara alarak onlara avantajlar sağlamaktadır. RWD (Responsive Web Desing) artık bir gereklilik halini almıştır.

Konumuzdan fazla uzaklaşmadan web sitemizin kullanıcıların (ziyaretçilerin ya da potansiyel müşterilerinizin) istediği şekilde dizayn edilmesi ve elbette teknolojik gelişmelerle bağlantılı olarak dizayn edilmesi gerektiğini söyleyerek özetleyebiliriz. 2016 Web Tasarım Trendleri listemiz aşağıda:

  1. Minimalist ve Flat (düz) Tasarımlar
  2. 80’lerin Vitange Stil Tasarımları
  3. Canlı ve İkonik,Vektörel Siteler 
  4. HD Tam Ekran Görselli Akıllı Sayfalar
  5. Harika Tipografik Tasarımlar

Bir sonraki yazımızda yukarıda sıraladığımız web tasarım trendlerinin nasıl uygulanması ve var olan örneklerin incelendiği yazımızda görüşmek üzere.